آب شيرين کن, آب شيرين کن صنعتي چيست


منابع آب مختلف مي‌توانند حاوي آلودگي‌هاي متنوعي باشند. پس لازم است تا در ساخت پکيج‌هاي تصفيه آب اسمز مع، ميزان آلودگي‌هاي مختلف نظير انواع جامدات معلق، يون‌ها و نمک‌ها، فات سنگين و گازها و . به‌دقت بررسي شده و سپس طراحي سيستم اسمز مع صورت گيرد. سيستم تصفيه آب دريا (آب شور ) به روش اسمز مع Sea Water Treatment به دليل بالا بودن ميزان شوري نمک هاي محلول به بيش از 10000 ميلي گرم بر ليتر تا 45000 ميلي گرم بر ليتر که ناشي از بالا بودن شوري آب شامل عناصر کاتيوني و آنيوني مي باشد در نظر گرفته مي شود. افزايش جمعيت و کمبود آب موجب بروز مشکلات ژئوپولتيکي و بشري زيادي شده است و انتظار مي رود تکنولوژي بتواند نيازها را در اين زمينه مرتفع کند.


يکي از راه حل ها براي مقابله با مشکل کمبود آب شيرين، تصفيه آب شور از طريق فرايند شيرين سازي آب يا دستگاه آب شيرين کن است. بسياري از مناطق در حال حاضر به منظور رفع مشکلات خود در زمينه کمبود آب به اين فرآيند روي آورده اند. از دستگاه آب شيرين کن معمولاً براي تصفيه آب دريا و همچنين آب هاي زيرزميني با غلظت بالاي نمک استفاده مي شود.


آب شيرين کن


سازمان بررسي هاي زمين شناسي ايالات متحده، آب هاي شور را بر اساس غلظت نمک به صورت زير تقسيم بندي نموده است:


·         آب شيرين: کمتر از ppm 1000


·         آب با شوري کم: بين ppm 1000 تا ppm 3000


·         آب با شوري متوسط: بين ppm 3000 تا ppm 10000


·         آب با شوري بالا: بين ppm 10000 تا ppm 35000


·         آب دريا (اقيانوس): حدود ppm 35000


بر اساس گزارش سازمان زمين شناسي ايالات متحده، بين سال ها 2002تا 2015حدود 12500دستگاه آب شيرين کن در 120کشور جهان، 14ميليون مترمکعب در روز آب شيرين توليد کرده اند. اين مقدار در واقع کمتر از 1%از کل آب مصرفي آب در دنياست. کشورهايي که وابستگي شديدي به دستگاه آب شيرين کن دارند شامل عربستان سعودي، کويت، امارات، قطر، بحرين، ليبي و الجزيره هستند. در مقابل، بين کشورهاي توسعه يافته، ايالات متحده بزرگترين مصرف کننده آب شيرين کن ها است. بيشتر تاسيسات آب شيرين کن در کاليفرنيا و بخشي از فلوريدا وجود دارند.


بر اساس بررسي هاي بازاريابي که توسط موسسه تحقيقاتي Pike انجام شده است مشخص شده است که سرمايه گذاري در بخش آب شيرين‌کن‌ها از سال 2010با مبلغ 3/8ميليارد دلار در سال به 6/16ميليارد دلار در سال، در سال 2016افزايش يافته است که رشد تجمعي 8/87ميليون دلاري طي اين دوره را نشان مي دهد. پيش بيني هاي محکمي وجود دارد که نشان مي دهد خاور ميانه و شمال آفريقا به قطب جهاني مصرف کننده دستگاه هاي آب شيرين کن تبديل خواهد شد.


سازمان ملل پيش‌بيني کرده که 14درصد از جمعيت جهان تا سال 2025با فقدان آب مواجه مي‌شوند. در حال حاضر نيز حدود 1درصد از جمعيت جهان براي تامين آب روزانه خود به آب شيرين کن‌ها وابسته هستند. در ايران نيز از انواع آب شيرين کن‌ ها براي رفع کمبود آب استفاده مي‌شود.


مزاياي کاربردي آب شيرين کن


·         اقتصادي بودن دستگاه آب شيرين کن صنعتي


·         مصرف کم انرژي نصبت به روش هاي تقطيري


·         عدم عبور باکتري و ويروس از ممبران


·         امکان بازگشت آب غليظ حاصل و استفاده مجدد.


·         در دسترس بودن دانش و تجهيزات دستگاه تصفيه آب صنعتي


·         خروجي آب توليد مصابق با استانداردهاي بهداشت


آب شيرين کن صنعتي


انواع آب شيرين کن


بطور کلي آب شيرين کن ها را مي‌توان به در دو نوع کلي دسته بندي کرد:‌ روش‌هاي حرارتي که براي انجام نمک زدايي نيازمند انرژي گرمايي و حرارت هستند، و روش‌‌هاي مبتني بر فرآيندهاي غشايي که از نيرو محرکه فشار هيدروليکي استفاده مي‌کنند.


سيستم‌هاي نمک زدايي حرارتي انواع مختلفي دارند، ولي تقطير فلش چند مرحله‌اي و تقطير چند اثره از مهم‌ترين‌ و پرکاربرد ترين انواع آن هستند. اما آب شيرين کن هم با توجه به اينکه يک وسيله‌ي مکانيکي است و با جريان برق کار مي‌کند مشکلاتي دارد


مي‌دانيد که آب شيرين‌کن‌ها هم مانند دستگاه تصفيه آب دارند. آب با عبور از اين ها و گرفتن املاح و نمک‌ها به اصطلاح نمک‌زدايي مي‌شود و شما در نهايت آب شيرين تحويل مي‌گيريد. اولين مشکل يا عيب دستگاه اين است که اين ها هر يک سال و يا دو سال بايد تعويض شوند. اگر يکي از ها از کار بيفتد و يا پمپ دستگاه به درستي کار نکند جريان آب قطع مي‌شود.


دستگاه‌هاي آب شيرين کن خورشيدي به انرژي زيادي نياز دارند و بيشتر براي کاربردهاي صنعتي کارايي دارند. نيروگاه‌هاي آب شيرين در حال حاضر با استفاده از کلکتورهاي خورشيدي کار مي‌کنند. يعني گرماي لازم براي حرارت دهي به آب را از طريق کلکتورهاي خورشيدي جذب مي‌کنند. قيمت دستگاه‌هاي آب شيرين کن خورشيدي بسيار زياد است. برخي مشکلات فني در ادامه کار با آب شيرين کن خانگي به وجود مي‌آيد. به طور مثال ها هوا را محبوس مي‌کنند و نياز داريد که فشار ها را مجددا تنظيم کنيد.


انواع آب شيرين کن


اما اين مشکلات قابل حل هستند. دستگاه‌هاي آب شيرين کن برندهاي معتبر کمتر دچار اين مشکلات مي‌شوند و به راحتي کار مي‌کنند. اما در صورت بروز مشکلات فني هم اين دستگاه‌ها تعميرپذيري بسيار بالايي دارند و به راحتي تعمير مي‌شوند. از اين جهت جاي نگراني نيست.


چند مورد خاص در خصوص آب شيرين کن صنعتي


·         نوع و توان پمپ هاي پرشر


·         پمپ شني


·         لوله کشي  upvc


·         تابلو برق هوشمند با متريال مرغوب


·         دارا بودن سيستم cip اتوماتيک


·         ابعاد مخزن frp بر اساس کيفيت آب ورودي


·         شاسي آهن يا استيل بستگي به شرايط محيط ( مرطوب يا خشک )


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

تابلو چنج آور - قيمت تابلو چنج آور Mohammad آموزشگاه طراحي سايت خريد و فروش ملک در شمال راهنماي تبليغات و بازاريابي Jennifer Shannon Izham Teresa Steven